• SERWIS LAPTOPÓW Z  BEZPŁATNĄ DIAGNOZĄ
  • DOGODNE LOKALIZACJE W KRAKOWIE 
  • 27 LAT  DOŚWIADCZENIA

Zalanie to jedna z najczęstszych przyczyn awarii sprzętu elektronicznego, w tym laptopów. Chociaż producenci proponują już wodoszczelne urządzenia, są one swego rodzaju rewolucją na rynku i niewielu konsumentów może pozwolić sobie na zakup komputera odpornego na zalania. Ile kosztuje naprawa zalanego laptopa?

Spis treści:

  1. Od czego zależy wycena naprawy zalanego laptopa?
  2. Które części do laptopa są najdroższe?
  3. Jak przebiega proces naprawy zalanego laptopa?

Od czego zależy wycena naprawy zalanego laptopa?

Części elektroniczne w laptopie bardzo źle reagują na wszelkiego rodzaju ciecze: wodę, kawę, sok czy alkohol. Nawet jeśli udało ci się wysuszyć komputer, to wilgoć najpewniej zdążyła się już przedostać do wewnątrz, co skutkuje wystąpieniem tzw. elektrolizy i zniszczeniem poszczególnych elementów. Cena za naprawę zalanego komputera zależy przede wszystkim od tego, ile cieczy się na nią wylało, jak szybko komputer został wysuszony i po jakim czasie został zlecony serwis sprzętu. Jeśli bowiem proces korozji objął większość elementów elektronicznych, a dodatkowo zwlekałeś z wizytą w serwisie, może okazać się, że naprawa będzie dość kosztowna. Wiele zależy również od modelu komputera, ponieważ części wymienne różnią się ceną w zależności od producenta.

Które części do laptopa są najdroższe?

Niektóre części komputerowe są kluczowe dla prawidłowego działania całego urządzenia, dlatego jeśli na skutek zalania dojdzie do ich zniszczenia, koszty naprawy mogą znacznie wzrosnąć. Do takich elementów należą przede wszystkim te znajdujące się w płycie głównej. Jeśli zalana zostanie wyłącznie klawiatura czy pamięć RAM, naprawa nie będzie kosztowna. Przy zalaniu trzeba często liczyć się z utratą danych z twardego dysku. Odzyskanie tychże danych to natomiast koszt rzędu kilkuset złotych. Tak jak wspomnieliśmy wcześniej, koszt poszczególnych części zależy od producenta: np. te od Apple potrafią być nawet kilka razy droższe, niż części innych marek laptopów.

Jak przebiega proces naprawy zalanego laptopa?

Jeśli laptop został zalany, należy wyjąć baterię, jeżeli to możliwe i spróbować go osuszyć, a następnie udać się do serwisu komputerowego. Pamiętaj, aby nie osuszać laptopa suszarką! Fachowcy mają wprawę w ratowaniu zalanych laptopów, a proces naprawy zawsze rozpoczyna się od kompletnego demontażu poszczególnych części urządzenia. Po dokładnych oględzinach stanu komputera usuwane są wszelkie ślady korozji, a całkowicie zniszczone elementy są wymieniane. Komputer jest również zabezpieczany antykorozyjnie. Po skończonej naprawie następują wszelkie niezbędne testy i ponowny montaż laptopa. 

Zalanie laptopa nie należy do przyjemnych sytuacji. Ważne, aby zareagować możliwie szybko i jak już wspomnieliśmy, wyjąć baterię, jeżeli to możliwe oraz spróbować osuszyć laptopa. To też ponownie przypominamy, byle nie suszarką! Takie działanie z pewnością chociaż po części zatrzyma szkodliwy proces elektrolizy.