• SERWIS LAPTOPÓW Z  BEZPŁATNĄ DIAGNOZĄ
  • DOGODNE LOKALIZACJE W KRAKOWIE 
  • 27 LAT  DOŚWIADCZENIA

W dzisiejszych czasach zakup profesjonalnego laptopa do pracy i gier staje się coraz prostszy. Dawniej niemożliwa była aż taka kompresja – by uzyskać sprzęt minimalistyczny, należało wydać fortunę, a i tak parametry nie dorównywały klasycznym stacjom PC. Na szczęście to już przeszłość! Przy czym nadal moc przetwarzania karty graficznej, pracy procesora i pozostałych komponentów może sprawiać, że laptop łatwo będzie się przegrzewał. Jak skutecznie obniżyć jego temperaturę?

Spis treści:

  1. Odpowiednie miejsce i utrzymanie czystości
  2. Dodatkowe chłodzenie – podkładka
  3. Podniesienie wydajności sprzętu lub obniżenie wymagań

Odpowiednie miejsce i utrzymanie czystości

Niestety problem przegrzewania się laptopów gamingowych oraz tych wykorzystywanych na przykład do obróbki filmowej pozostaje problemem jak najbardziej aktualnym. Istnieje jednak kilka sposobów na to, jak poprawić chłodzenie laptopa, a część z wykonywanych zadań dostępna jest dla Ciebie praktycznie „od ręki”. Pierwszą z nich będzie wybranie odpowiedniego miejsca do pracy czy też gry. Powierzchnia, na której kładziesz sprzęt, powinna być płaska i solidna. Nigdy nie decyduj się na grę, trzymając laptop na kolanach, kocu czy pościeli – uniemożliwisz prawidłową wentylację i dogrzejesz sprzęt ciepłem materiałów lub swoim. To raz.

A dwa?

Regularnie poddawaj układ wentylacji czyszczeniu, w tym wymianie pasty termoprzewodzącej. Pomimo tego, że na YT dostępne są filmiki, jak zrobić to samodzielnie, nie jest to aż tak proste, a w w przypadku laptopów łatwo o katastrofę. Dlatego zdecydowanie polecamy w tym zakresie skorzystać z pomocy profesjonalistów.

Dodatkowe chłodzenie – podkładka

Kolejny punkt wiąże się z podjęciem inwestycji w dodatkowe źródła chłodzące, na szczęście o dość niskim koszcie. Choć wydają się niepozorne, popularne podkładki chłodzące w zakresie obniżania temperatury laptopa potrafią zdziałać prawdziwe cuda. Ich działanie jest proste, a same podkładki zasilane są standardowym kablem USB. Niektóre droższe modele oferują także możliwość regulacji kąta nachylenia, które może podnosić komfort użytkowania sprzętu, szczególnie gdy spędzamy przed nim regularny czas pracy.

Podniesienie wydajności sprzętu lub obniżenie wymagań

Przeciążone układy CPU i GPU nieuchronnie generują spore ilości ciepła, szczególnie gdy nie są dedykowane konkretnym grom i podlegają przeciążeniu. Jeśli w czasie gry towarzyszą Ci mocne spadki wydajności i wzrost temperatury – Twój procesor graficzny zapewne osiąga wtedy stan krytyczny. Jak zwiększyć chłodzenie laptopa w takich okolicznościach? To, co możesz zrobić, to obniżyć ustawienia graficzne w grze (rezygnując chociażby z opcji takich jak: ambient occlusion czy antyaliasing), co zmniejszy intensywność pracy komponentów. Innym rozwiązaniem może być inwestycja w dodatkowy, zewnętrzny układ GPU. Jest ona jednak dość kosztowna, dlatego zanim się na nią zdecydujesz, podejmij wcześniejsze kroki oraz skonsultuj się ze specjalistami. Szczerze zachęcamy do skorzystania z konsultacji w naszym serwisie.

Powodzenia!